

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 24 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Type | TTL |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74LCX |
| Logic Level - Low | 0.7 V to 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V to 2 V |
Stock: 644
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.22057 | $2.20570 |
| 25 | $0.21117 | $5.27925 |
| 50 | $0.19497 | $9.74850 |
| 100 | $0.18001 | $18.00100 |
| 300 | $0.16620 | $49.86000 |
| 500 | $0.15345 | $76.72500 |
| 1000 | $0.14168 | $141.68000 |
| 3000 | $0.13080 | $392.40000 |
